Głosowanie po Wierzbicku, czyli zebranie w sołectwie Wierzbica - Osada

8 września 2016 roku w remizie strażackiej OSP Wierzbica odbyło się zebranie wiejskie w sprawie przyjęcia zadań do realizacji w ramach funduszu sołeckiego. Poniżej krótka informacja o zadaniach zgłoszonych do realizacji w ramach tego funduszu.

Przebieg zebrania

Spotkanie otworzył Sołtys Rafalski (Sołectwo Wierzbica). Rozmawiano m.in. o wykonaniu funduszu za 2016 rok (zakup krzeseł do świetlicy - remizy). Poruszono także temat blokady dla przebudowy rynku ze względu na utrudnienia jakie spowodowałoby to dla jednostki OSP w Wierzbicy stanowiącej część Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Przebudowany wg projektu rynek utrudniałby późniejszy wyjazd jednostki na akcję.

Pojawiła się także sprawa planowanego przekazania na rzecz powiatu kilkuset tysięcy zł na przebudowę drogi. Ten temat zostanie wkrótce przez nas szerzej zaprezentowany.

Zgłoszone zadania

Zadania zgłoszone do realizacji w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok (kolejność przypadkowa - każdy zgłaszający deklarował szacunkowe koszty swojego pomysłu):

- utwardzenie ulicy Górnej (od krzyża) w kierunku drogi na Starachowice.

- projekt oświetlenia dla ulicy Brzozowej i dla drogi do bocznej bramy cmentarza

- rower rekreacyjny

- remont świetlicy (remiza)

- wodociąg na ulicy Górnej (odnoga ul. Górnej, po lewej stronie gdy jedziemy pod górkę)

- monitoring rynku

Głosowanie wywołało niemałe wzburzenie

​Pod głosowanie poddawano kolejne propozycje zadań, które zyskiwały bądź nie aprobatę zebranych. Akceptację zyskiwało zadanie, na które oddano większą liczbę głosów na TAK, niż na NIE.

Do tej pory wygląda to normalnie - do tej pory.

Okazuje się, że zadania z liczbą głosów na TAK większą niż liczba głosów na NIE wciągano od razu na listę - nazwijmy ją - "do realizacji" zaraz po ich głosowaniu. Nie czekano, czy pojawi się później jakieś zadanie, które będzie cieszyło się większym poparciem i tym samym wyprze poprzednie, z mniejszą liczbą głosów. Takie postępowanie powodowało sukcesywne uszczuplenie budżetu funduszu sołeckiego dostępnego dla realizacji innych zadań. 

W konsekwencji doszło do tego, że prowadzący głosowanie Józef Kwiatkowski nie chciał poddać pod głosowanie propozycji grupy mieszkańców, twierdząc, że na ich pomysł nie wystarczy już środków. Zadanie oszacowane zostało bowiem na 19000zł, a w puli funduszu zostało jedynie 12000zł.

Po słownych przepychankach, przewodniczący poddał pod głosowanie pomysł na remont świetlicy w remizie - wyceniony właśnie na te 19000zł, zakładając, że gdy przejdzie dostaną jednak te pozostałe 12000zł. Jak się okazało, pomysł ten zebrał najwięcej głosów przybyłych mieszkańców. Paradoksalnie, nie mógł być on zrealizowany w pełni ze względu na sposób przeprowadzenia głosowania i rejestracji zadań do realizacji. I nie chodzi o to czyj wniosek  akurat tym razem doznał szkód, a o zasady. 

Tym sposobem, do realizacji można zapisać zadanie poparte przez jedną osobę i uniemożliwić realizację projektu popartego w zasadzie przez wszystkich zebranych.

Nie wiem co to za logika ale może wypada ją jakoś nazwać. Może od miejsca gdzie się narodziła nazwiemy ją Wierzbicką, a może sprawiedliwie będzie nazwać ją jednak od nazwiska twórcy? Dlaczego zaraz obciążać i piętnować wszystkich mieszkańców?

Wszystko przy milczącym wójcie Duliasie.

Wyniki

Tak czy inaczej, wyniki poparcia dla zgłoszonych zadań prezentują się następująco:

- utwardzenie ulicy Górnej (od krzyża) w kierunku drogi na Starachowice - przyjęty

- projekt oświetlenia dla ulicy Brzozowej i dla drogi do bocznej bramy cmentarza - przyjęty

- rower rekreacyjny - odrzucony

- remont świetlicy (remiza) - przyjęty

- wodociąg na ulicy Górnej (odnoga ul. Górnej, po lewej stronie gdy jedziemy pod górkę) - przyjęty

- monitoring rynku - przyjęty

Podobne wpisy

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - Metek

  No zebranie pięknie zorganizowane ,zainteresowanie praktycznie zerowe.Powód mniej niż minimum reklamy ze strony organizatora.Przypuszczam iż organizator liczył na swą stanowczość ,i odwrócenie uwagi od potrzeb nurtujących tutejszych?.Za brakło na zebraniu polityków wiejskich robiących dużo dobrego dla mieszkańców .O oczywiście języczkami mieląc nimi i krytykując poczynania innych.Niezapominając też o zasługach choćby naszego sołtysa np.tak ławkę na rynku heblowali tak głaskali aż im drzazgi powchodziły.Teraz na poważnie ,w większości na zebranie ? po małej zmowie przybyła brać strażacka pod wiadomo dowództwem komendanta?.No i jak to bywa wiadomo w życiu ostrzy ludzie to i ostre zagrywki.Już w początkowej fazie tego zebrania. poprzez ostre idezorientujące zagrania ? szybko przejęta przewago liczebna i intelektualna ? została utrzymana do końca zebrania....cdn. Przerwa...obowiązki wzywają a z drugą połowę nieżarty może kolacji niebyć ? wrócę niebawem.??❤

 • Gość - Jola

  Prosze mi wyjasnic jak jest z droga ul Gorna do sklepu " u waldka". Przejscie wózkiem to tragedia! Po ulicy moze pełnej tirów? I dalej w lewo od sklepu nameczyłam się niczym przez cały dzień. jak to wygląda czyja droga czyje chodniki? dziadostwo jak sie patrzy no sory ale męka nic innego ...

 • Gość - kulawy

  W odpowiedzi na: Gość - Jola

  Zamiast robić np.chodniki z funduszu sołeckiego to mądre głowy będą wodociągi robiły.Ulice to niech cwany wójt uzbraja ze swych gminnych funduszynp.w wodociąg z tego potem ma gmina haracz za wode ścieki z podatku od nieruchomości gruntowy a nie z sołeckiego cwany jest na czyimś tyłku sie ślizgać a zmęczony sołtys sie ? na to zgadza.co o tym myślicie a wójt setki tys. Prezętuje powiatowi a z naszej kasy sępi 5tys.śmiech i bezczelność z jego strony czyżby ? okulary mu zaparowały ?.

 • Gość - mieszkaniec

  W odpowiedzi na: Gość - kulawy

  Powoli myśli stary model i nie da sie stiuningować tempy model a wydaje mu się że jest cwany przedszkolaki go już rozpracowały ? musi odejść oj musi ?

 • Gość - IGOR

  O jakie pieniądze dla Starostwa chodzi? Czy musimy haracz dla powiatu oddawać? Przecież powiat robi już drugi rok prezenty nieudolnej władzy Domu Pomocy Społecznej. Do każdego mieszkańca dokłada 1000 zł, bo biurokracja DPS przerosła wszelkie oczekiwania i miejsce kosztowałoby 4200, a że STAROSTA dokłada 1000 z naszych podatków, to biznes jakoś się jeszcze kręci. Ale już niedługo. Ludzie tam są zdesperowani i czekają na powrót Dyrektorki z urlopu. Pokażą jej co potrafią. Narobiła kierowników, urzędników nie za swoje, a gminy i powiatu pieniądze. Zero dyscypliny, każdy robi co chce. Ludzie po 3 dni nie przychodzą do pracy bez konsekwencji. Jedna z pracownic pracuje 2 tygodnie, a później choruje parę miesięcy. Teraz ma nieobecności nieusprawiedliwione, ale dyrekcja nic z tym nie robi, bo mówią że im szkoda pani A. Pani z dołka więcej czasu przebywa w swoim sklepie, niż na Partyzantów, ale coś było na rzeczy żeby zrobić z niej kierownika. Chyba czas na rozliczenie tej pani.

 • Gość - Mieszkanka

  Pieniążki dla powiatu to wiadomo że jest rekompensata za wygrane wybory. Jakoś dług trzeba spłacić a mieszkańcom wmawia się że te pieniądze wrócą na remont dróg gminnych. Pierwsze pożyczone 610 tys. miało być zwrócone na niby remonty dróg ale ni pieniędzy ni dróg tylko smród.

 • Gość - zainteresowana

  Jak pamiętamy to dawniej nie było takich prezentów dla powiatu tylko co zostawało z przetargów to robione było coś na terenie naszej gminy, A teraz pieniądze z funduszy sołeckich trzeba przeznaczać na remonty i inwestycje, które powinien robić wójt z budżetu gminy. Czy stać nas na takie prezenty???

 • Gość - Stefan

  Czy wie ktoś kiedy nasz szanowny wójt urzęduje i w jakich godz.bo nie mogę nigdy go złapać w UG. Zapytałem się pewnych osób to wskazali mi adres,Radom ul Domagalskiego

 • Gość - pis

  Widzę że peesolowcom prawdę się mówi i już coś im nie pasi!!!!

 • Gość - mieszkanka..

  monitoring na rynku miał być ale po co mamy tam monitoring od lat ukryty w bramie rejestruje wszystko .nawet głos a co nie dosłyszy to doda od siebie .......

 • Gość - swój

  Dziś jest zebranie na osiedlu i w Rudzie W.podobno władza ma się też tam pojawić i bajki na dobranoc opowiadac

 • Gość - JAN

  LUDZIE CZY WY NIE WIDZICIE TYCH PRZEKRETOW TE DROGI ROZPADAJACE SIE PO 3 LATACH REMOTY REMIZY BUDOWA PARKINGU W WIERZBICY KTO ZA TO ODPOWIADA GDZIE JEST POKRYCIE TYCH MATERIALOW FAKTUR RADNI OBUDZCIE SIE LUDZIE WIDZA ALE BOJA SIE MOWIC PISZCIE CO MYSLICIE TU

 • Gość - TADEK

  Czy straż Wierzbicka wie że nie wolno myć samochodu na ulicy, tym bardziej konserwować, czy zwijać węży itp. na ulicy (to nie jest prowadzenie akcji ratowniczej). Całe to działanie straży ma na celu zniweczenie remontu rynku w Wierzbicy. Widocznie są ludzie którym remont nie pasuje. Poza tym to trzeba było już dawno pomyśleć nad postawieniem nowej straży zamiast ładować pieniądze w obecna, a chodnik przed wygląda jak wygląda.//bez komentarza. NAJLEPIEJ NIC NIE ROBIĆ - WTEDY WSZYSTKIM PASUJE - TO PO CO TYLE GADANIA ŻE SIĘ NIC NIE ROBI ??? JAK SAMI NIE DACIE !!!

 • Gość - xxx

  od kiedy to ważne jest utwardzanie dróg polnych gdzie nie ma nawet mieszkań, robienie tam wodociągu czyżby ktoś miał w tym interes?? Lepiej zróbcie porządek z oświetleniem w Wierzbicy bo te żarówki świecą jak świeczki w niebie a do ziemi już światło nie dociera!!

 • Gość - B.........

  JAK REMONTY W REMIZIE TO I JAKOS MNIEJ POZAROW WAZNE ZEBY KASA SIE ZGADZALA . DZIWNE TO ZE SIE NIE PRACUJE A KASA JEST SUPER TA STRAZ SAME DARMOZJADY JAK WYJZE I WIDZE TE ICH CZERWONE SAMOCHODZIKI POD REMIZA CO TAM ROBIA TYLKO IMPREZY I TE DWIE DZIEWUCHY BEZ WSTYDU .....FU....

 • Gość - tamten er

  W odpowiedzi na: Gość - B.........

  Gościu ,B....eee może m..eee.Drzwi otwarte dla wszystkich . Wejdz i zobacz co robią,są przyjęcia na pół etatu . Możesz sam dorobić przy sprzątaniu po balecie:).Warunek wymagana kategoria C spełniasz wymagania.SMACZNE :):):):):):)

 • Gość - gość

  Krytykuj ich tak dalej. Jak będzięsz potrzebował lub potrzebowała od nich pomocy to zadzwoń sobie pod tel zaufania,oni napewno ci od razu pomogą i przyjadą w pare minut. Powodzenia i Pozdrawiam

 • Gość - Barbara

  Tak dwie lale ugasza mi stodole

 • Gość - agent

  One jedynie robiom zdjęcia na fb

 • Gość - anty er agent

  W odpowiedzi na: Gość - agent

  Odnoszę wrarzenie iż ktoś próbuje was rozbić.Olejcie to sikorki .Bo dinozaury wrócą i na rynku zapanuje ciemność.pozdro dla twardzieli ?❤

 • Gość - obywatel

  Czemu z funduszu sołeckiego nie było zakupione tabliczki z napisem SOŁTYS na chłupe? Bo widać ze nikt na to uwagi nie zwrócił, W czyjej jest to gestji?

 • Gość - Andrzej

  I znowu lipa z remontu ulicy Górnej. Gmina prawdopodobnie wycofała się z tej inwestycji bo coś nie było tak, Ciekawe kto za tym stoi i komu na tym zależy.Nadmieniam że został już wyłoniony wykonawca tej roboty,

 • Gość - Co tam

  Co tam,nic się nie stalo! Pieniądze pójdą najwyżej na powiat i będzie wszystko ok. A my patrzmy tak dalej na wszczynania wójta i nic z tym nie róbmy bo i po co!!!!!

 • Gość - Ona

  Co wy cierpicie i chcecie od naszego ukochanego p.wojta!!! Przecież robota się robi a sa jakieś niewypały to trudno!!!!!

 • Gość - ON

  Robi ale chyba pod siebie. Jak na razie to mu wychodzi tylko glut z nosa a nie dbanie o społeczeństwo i ich dobra jak to jest w innych gminach.

 • Gość - figofagot

  Bo juz nudno było tutej

 • Gość - XXX

  Nawet w ug go nigdy nie ma a żeby nam coś podpisał to czasu nie ma i siedzimy z związanymi rękoma.

 • Gość - kibic

  Kto ma darmowe wejście na mecz CZARNYCH RADOM ,skoro Wójt wykupił sobie karnet za nasze podatki to powinien się podzielić a nie jak ten pies ogrodnika.

 • Gość - skuter

  No to znowu ja ,mumin daj spokój brodatemu gar****lowi ,dawaj doimy go i klakiera a przed wyborami bedziem ich kopać w **** za to że nie potrafią pracować np. Z tutejszymi wrednymi TATRAMI ?

 • Gość - skuter bez pieniędzy w sklepie

  Bez kasy w sklepie

 • Gość - skuter bez pieniędzy w sklepie

  W odpowiedzi na: Gość - skuter bez pieniędzy w sklepie

  Na fb. Bo nieposzłp cienka ta strona Tomka

Komentuj jako gość

Attachments

Udostępnij:
0