Inna strona dożynek

​W poprzednim wpisie dotyczącym dożynek, który można znaleźć klikając tutaj, odnajdziemy tradycyjny jak na obecne czasy sposób ich obchodzenia. Przekazu tego nie warto było zakłócać. Stąd też niniejszy tekst. Jakoby w separacji, a jednak stanowiący uzupełnienie tamtego. 


Mieszanka PRL, tradycji i braku wyczucia

Dożynki w Wierzbicy ze względu na swój przebieg nie są pewnie wyjątkowe w skali kraju, wszak po lekturze internetu i TV mało co nas dziwi i zaskakuje. 

Dawniej po uroczystościach kościelnych czy we dworze, rozpoczynała się zabawa. Teraz bez trudu odnajdujemy element dodatkowy - propagandę, stanowiący kontynuację wprowadzonego w PRL zwyczaju wykorzystywania dożynek przez komunistyczne władze do prania mózgów.

Wójt Zdzisław Dulias

Tym razem od stojącego na scenie wójta Zdzisława Duliasa usłyszeliśmy o budowie dróg, planach na przyszłość i piękniejącej Wierzbicy. Sporo osób się szczerze ucieszyło na te słowa bo parsknęło śmiechem.

W zasadzie o wybudowane drogi mógłbym zapytać mieszkańców Głowackiego i Batalionów Chłopskich, oni to na pewno coś wiedzą o obiecanych drogach. No kto jak nie oni. Podobno w kółko jeżdżą całymi rodzinami, całą dobę - tak się cieszą z nowego asfaltu.

Wreszcie pusto. Po całonocnej jeździe mieszkańcy pojechali zatankować samochody. Można stanąć bezpiecznie na środku i zrobić zdjęcie wyremontowanego pasa drogowego..

Spotkałem kilka dni temu na Głowackiego mieszkankę tej ulicy, która przyrównała życie tutaj do dobrych czasów króla Ćwieczka, mówiła wprost: "jak za króla Ćwieczka" - tak mówiła. W oczach miała łzy szczęścia - a może mi się wydawało?

Pomyślałem no całkiem niezła droga, zaraz jednak spotkałem mieszkankę, która mówi, że zaczęli wychodzić z domu tydzień temu wraz z nastaniem pory suchej.

Za to słowa o "piękniejącej Wierzbicy" są szczególnie szeroko komentowane przez mieszkańców, którzy doszukują się w tym przypisywania sobie przez władzę sukcesów w tej dziedzinie. Tymczasem jak mówią pięknieje ona dzięki nim - mieszkańcom. Szczególnie dużą rolę odgrywają tu remonty elewacji związane z termomodernizacją przeprowadzaną przez wspólnoty. Sam nie wiem, to chyba niemożliwe, żeby obywatelom udało się zrobić cokolwiek bez udziału gminy?

Tak czy inaczej jak na propagandę to i tak słabo. Oczywiście np. o likwidacji oddziału przedszkolnego ani słowa. Z plotek to słyszałem, że ma się chyba na... początku września zwolnić miejsce w przedszkolu, ciekawe kogo przyjmą?


Przewodniczący Józef Kwiatkowski

Przewodniczący Rady Gminy Józef Kwiatkowski swoim przemówieniem o procentowym udziale rolnictwa w PKB (sic!) zaorał wszystkich. Mieszkańcy nie spodziewali się, że jeszcze u schyłku wakacji trafią na czytanie budżetu państwa. Oczekiwano raczej tańców.

W kolejce do przeczytania czeka jeszcze Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2015 wydany przez GUS w marcu tego roku. Istnieje niebezpieczeństwo, że przewodniczący zechce go przeczytać na przyszłorocznych dożynkach. Trzeba tylko zacząć w lutym, żeby zdążyć przed październikiem na dzień dożynek. Rocznik na 465 stronach gromadzi dane, które przecież każdy powinien znać :)

Źródło GUS

Nieliczni tylko będą mogli przetrwać ewentualny odczyt Rocznika. Silni psychicznie lub dobrze wytrenowani. Tacy np. radni, poddawani są niecyklicznemu treningowi cierpliwości na sesjach Rady Gminy. Można tam np. posłuchać niezwiązanych z tematem obrad wykładów przewodniczącego o słuszności ekonomi społecznej (taka utopijna socjalistyczna ekonomia o pracy dla samej pracy bez potrzeby kierowania się na osiągnięcie zysku - ciekawe co?).

Przewodniczący ogłasza treningi z minimum siedmiodniowym wyprzedzeniem także jest kilka dni na rozgrzewkę. Można w tym czasie poćwiczyć cierpliwość i trzymanie nerwów na wodzy składając w Gminnym Ośrodku Pomocy społecznej pismo z prośbą o udzielenie jakiejś informacji. Jeśli będziemy mieli szczęście, odpisze nam pani kierownika Halina Janiszek-Stajniak, a napięcie nerwowe po przeczytaniu odpowiedzi może utrzymywać się na wysokim poziomie nawet przez kilka tygodni. Ja taką odpowiedź przeczytałem tydzień temu i jeszcze mnie trzyma.


Chyba wystartowała kampania wyborcza, a my jeszcze w blokach :)

​Podążających w orszaku na stadion przywitał ustawiony vis-à-vis bramy wjazdowej na stadion banner uwieczniony poniżej

Obraz... z plotek można wnioskować, że możliwa jest jego peregrynacja, nawet może zdążyć dojechać na piknik w Rudzie Wielkiej w najbliższy weekend. Teraz na poważnie - peregrynacja zwykle kojarzy się z wędrówką kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, można tak jednak opisać każda inną wędrówkę więc nie jest to świętokradztwo - ks. proboszcz potwierdzi.

​Z tego co mi powiedziano, wójt ufundował rower jako nagrodę we wspomnianym wyżej pikniku. Teraz szczęśliwiec będzie mógł jeździć siecią ścieżek rowerowych oplatających naszą gminę, wybudowanych w ramach RIT (Regionalnego Instrumentu Terytorialnego), za czasów radnego powiatowego Zdzisława Duliasa.

Część zrobiła sobie przerwę w patrzeniu pod nogi... patrząc na wystawiony obraz.
Przy banerze znajdowała się kieszeń z ulotkami - front ulotki...
na odwrocie ulotki 13 punktów

Do zamachu na stołek wójta nie przyznała się dotychczas żadna organizacja. Ulotki i baner nie były podpisane nikt też nie wykonał do nas telefonu po tym akcie. Czy to celowa zagadka dla mieszkańców? Niedopatrzenie autorów czy może tchórzostwo? Być może dowiemy się wkrótce. Wszak referendum o odwołanie wójta wymaga podjęcia działań, które powinny wyjawić inicjatorów. Czekamy spokojnie...

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - katarzyna

  Dobre ,wreszcie Wierzbico do boju .To tak zawsze bywa jak władzę sprawują ludzie niekompetentni .

 • Gość - mieszkaniec

  Jestem mieszkańcem Gminy Wierzbica od kilku lat i muszę się odnieść do dożynek - jest to święto mieszkańców połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Niektórzy chyba muszą sobie przypomnieć znaczenie dożynek zamiast "zajmować się polityką". Uważam,że osoby wystawiające baner i roznoszące ulotki są nie godne do reprezentowania mieszkańców Gminy Wierzbica. Przez to działanie pokazali jak nisko upadli. Mieli swoje 5 minut którego nie umieli wykorzystać, dajmy szansę innym którzy działają. Przez ostatnie 1,5 roku obecna władza zrobiła więcej niż poprzednia przez 8 lat. Wielkie TAK dla Wójta Duliasa!!!!!!!!!!

 • Gość - Gość

  W odpowiedzi na: Gość - mieszkaniec

  Zgadzam się! Nie mieliśmy lepszego wójta!

 • Gość - ktoś

  W odpowiedzi na: Gość - Gość

  http://i25.tinypic.com/5zjgp0.jpg

 • Gość - bełkot

  W odpowiedzi na: Gość - ktoś

  reakcja mieszkańców po przemowie wójta na dożynkach

 • Gość - MIESZKANIEC

  W odpowiedzi na: Gość - mieszkaniec

  Trudno nie doczekałem się odpowiedzi ,widocznie Pani pomyliła inna Gminę

 • Gość - MIESZKANIEC

  Proszę napisać, bo bardzo jestem ciekaw co takiego obecna władza zrobiła przez te 1,5 roku.,

 • Gość - iga

  W odpowiedzi na: Gość - MIESZKANIEC

  Cieszę się, że padło takie właśnie pytanie. Próżno czekać na odpowiedź, bo i nie ma sobie jakichkolwiek zasług przypisać. Osiedle zaczyna wyglądać lepiej, bo to zasługa mieszkańców, a nie włodarzy Gminy. Panie wójcie, nie ma się co łudzić, zrobiłeś tylko porządki w gminie (te remontowe i personalne).

 • Gość - gość

  Te barany nie zapomniały usunąć logo partii z plakatu, to sie nazywa mieć kompetencje!

 • Gość - BARBARA

  W odpowiedzi na: Gość - gość

  Inteligencję można rozwijać GOŚCIU

 • Gość - mieszkaniec

  W odpowiedzi na: Gość - gość

  Duża grupa mieszkańców naszej gminy jest oburzona sposobem zarządzania gminą Wierzbica i mają prawo wyrażać swoje niezadowolenie. Brak kompetencji i niedyspozycja naszych władz w osobie Pana Wójta i Sekretarz doprowadza naszą gminę na skraj bankructwa finansowego jak i ośmieszania nas - mieszkańców. Stosunek choćby Pani Sekretarz i Wójta do mieszkańców, którzy próbują załatwić jakąkolwiek sprawę zakrawa o dziecinadę na poziomie /nie obrażając/ przedszkolaka. Od dziś będziemy skrupulatnie przyglądać się działalności naszych władz oraz rozliczymy czego nie zrobił a spie.......... Pan Wójt. Osoby wystawiające baner uczą się od najlepszych - czyli od władz naszej gminy. Pan Wójt nie miał skrupułów zwalniać pracowników w Święto Bożego Narodzenia.???!!
  A nie sądzisz, że specjalnie został lekko przesłonięty znak ugrupowania politycznego???!!!!. Wójt chyba nie wstydzi się jakie ugrupowanie polityczne reprezentuje.
  Z niecierpliwością czekam na listę dobrodziejstw jakie Wójt dokonał przez okres swojej dotychczasowej kadencji dla naszej gminy. Bo jako radny powiatowy nie zrobił nic - zupełnie NIC.

 • Gość - gość

  W odpowiedzi na: Gość - mieszkaniec

  Ale musisz przyznać, że to logo partii na plakacie to była jawna wtopa. I na mój nos to schrzanili sprawę, błąd na poziomie trzecioklasisty no bo jak się planuje taką grubą akcję no to wypadało by podpinać takie sprawy. Nie jestem specem od marketingu, ale takie moja zdanie. Z drugiej strony muszę przyznać, że tamtejsi radni powiatowi to patrząc wstecz żaden się za bardzo nie wybił z osiągnięciami na terenie całej gminy. Czy nawet samego M.Wierzbicy Wiadomo robota sama się nie zrobi, a decyzje na poziomie politycznym, ktoś przecież podejmuje? Prawdą jest, że lokalnie Wierzbica to zlepek przypadkowych ludzi. Brak współdziałania wewnątrz społeczności jest grzechem samym w sobie. Wiadomo, rządzi przemoc i brutalna siła. A może jakieś stare układy? W stylu nie rób komuś dobrze nie będzie Ci źle. Swoją drogą to nieogolony musiał komuś dobrze za skórę zajść. Klasyczna zemsta zorganizowana przez góra kilka osób. Trzeba by przejrzeć obrady gminne jeszcze raz. Szkoda młodych ludzi, bo sporo tam patologii, różne używki na A N niszczą młodych. Widać, może ktoś ma z tego dobrą kaske, łapiąc młodych ludzi w sieć uzależnień? Dziwi mnie, że taka miejscowość nie potrafi sobie wychować ELIT!!! Których nie ad się zastraszyć parom cwaniaczków. Po to by robiła coś dla społeczności z doświadczeniem nawet polityce. I godnie reprezentowała ją na zewnątrz. Bo jak ktoś zacznie się wychylać i pokazywać palcem, gdzie jest patologia i zaniedbanie to zara się znajdą tacy którym to będzie niewsmak. Bo po co? A może chodzi o jakiś inny interesik tu i tam? Z drugiej kandydat na wójta z partii wiodącej w 2014 odgrażał się, że wypier.... wszystkich z gminy i zrobi tam wreszcie porządek. I może by tak źle nie zrobił? Bo przecież każdy ma prawo dobierać sobie współpracowników.

 • Gość - Ktos gosc

  W odpowiedzi na: Gość - gość

  Chociaz zauważyłeś i wiesz z jakiej jest partii baranie

 • Gość - basia

  W odpowiedzi na: Gość - Ktos gosc

  A co ma partia do tego?Baranów jak widzę na swoje oko nigdzie nie brakuje .Jak patrzę w lustro też czasami widzę barana.Patrząc na sesje no to porażka i dobra komedia na żywo.,Sami swoi ,w wydaniu tubylców no miejscowych ?.cytuje słowa naszych elit? ,,nie odkrywajcie Strugi do czyszczenia bo cholera zapanuje jak w XlX wieku,,.Dla mnie te zebrania sesje to dobry ubaw .Odczucie jak w teatrze komedio tragedia trzymająca w napięciu kto coś głupiego powie a towarzystwo sie rży.A jeszcze jedno 8 września zapraszam na zebranie wiejskie .Spewnością nasze elity i goście pokarzą komedie w pięknym miejscowym wydaniu.?

 • Gość - gość

  W odpowiedzi na: Gość - basia

  Proponuje upgrade sesji gminy na kamery 360. Wprowadźmy naszych radnych na wyższy poziom, już to widzę w okularach w wersji 3D.

 • Gość - mieszkaniec

  droga Polany kolonia, droga w Rudzie Wielkiej , pozyskanie środków na rewitalizację ( o której teraz głośno w gminie ) , o pozyskaniu funduszy z PROW na 4 drogi gminne chyba nie muszę wspominać odnowienie dwóch przedszkoli, odnowienie urzędu gminy w środku ( łazienki przynajmniej wyglądają na 21 wiek a nie jak z PRL - u bez połowy płytek na ścianach ) z tego co wiem zostały dokonane działania prowadzące do uzyskania funduszy na termomodernizację i fotowoltaikę . A któż został zwolniony w Boże Narodzenie? A osoby które nie widzą zmian na lepsze proszone są o niezwłocznie zgłoszenie się do okulisty!!!

 • Gość - BARBARA

  W odpowiedzi na: Gość - mieszkaniec

  O kurde, ale mocne argumenty przedstawił pracownik UG ,żeby przekonać mieszkańców do Wójta Gminy Wierzbica k/Radomia

 • Gość - jan

  W odpowiedzi na: Gość - mieszkaniec

  3.500.000,00 kredytu rewitalizacja osiedla która ściągnie inwestorów i kasę; fotowoltaika o nieznanym koszcie dla ostatecznego odbiorcy . Rozwija się Gmina gratuluję dobrego wzroku (raczej dobrej pensji od Wójta)

 • Gość - Michał

  Gmina Wierzbica to nie tylko Osiedle

 • Gość - pozdro 600

  Ktoś jest mocno pier***niety, robiąc takie rzeczy. Po co? Ładna anty reklama gminy, gratuluje autorowi zdolności artystycznych, może by je wykorzystał przy ocieplaniu bloków?

 • Gość - jan

  peregrynacja to niekoniecznie każda wędrówka

 • W odpowiedzi na: Gość - jan

  Oczywiście, że nie będziemy peregrynować z rodziną po lesie. W sklepie turystycznym też nie znajdziemy butów do peregrynacji, może do hikingu ale nie do peregrynacji :) Zdanie to jest osadzone w określonym kontekście, myślałem, że wystarczającym, Za niedogodności przepraszam :)

 • Gość - mumin

  W odpowiedzi na: Tomasz Ziółczyński

  Dobre ? niedaj sie?

Komentuj jako gość

Attachments

Udostępnij:
0